Story

text:  | 

Je vždycky radost, když se objeví nová restaurace, hodná toho jména. Byť malá, se dvěma desítkami židlí, a vůbec nevadí, že mimo centrum, naopak.

To je případ nevelkého podniku, spíš podničku, uprostřed vilové čtvrti Na Petřinách, restaurace s příznačným názvem Story. Osloví vás už jako kapesník velká zahrádka před vilkou skrytá za živým plotem.

Story

Vchod přímo uprostřed mezi dvěma výlohami, prajednoduchý nápis nade dveřmi jako napsaný strojem s trochu už unavenými typy. Toť vše. Už sama nálada v poněkud ospalé atmosféře nad lesoparkem padajícím na Veleslavín vás přiměje k tomu, abyste vstoupili. Jakmile tak jednou učiníte, budete se sem stále vracet, o to bych se vsadil.

Někdejší byt, nebo možná krámek „se zbožím koloniálním“ na vás dýchne atmosférou, jaká už není často k vidění. Nevelký bar, pouze pracovní, kavárenský stolek s pohodlnými polokřesly proti němu. Další tři či čtyři v prostoře nad několika schody. Ještě komorní salonek a viděli jste vše. Tmavá barva nábytku a čokoládové závěsy rozbíjejí alabastrovou běl stěn, jednoduchý, poetický obraz starosvětských kaváren z jejich zlaté éry doplňuje efektní mobiliář. Sem tam obrázek na stěně, ve výlohách truhlíky se zelení. Možná to jsou bylinky, už nevím. Nízko spuštěná svítidla se dostávají ke slovu až vpodvečer, jinak obstará hřejivý svit denní světlo. Dřevěná podlaha pak dotvoří oslovující vzhled, kterým na vás Story útočí. Brutální epiky pak zřejmě zaujme zejména vitrína s nekonečně lákavými dorty, které voní i přes sklo.

Nevím, co to udělá s vámi, myslím si však, že pokud vejdete, pravděpodobně zůstanete. Alespoň na kávu. I to je dobře, ale nechte se zlákat nabídkou v menu.

Story

Usaďte se, počkejte, až vás nálada podniku patřičně zformuje, teprve potom otevřete lístek. Nabídka se skládá ze tří variant, každá je poutavá, každá je zaměřena jinam. Všechny jsou však postaveny jednoduše, čitelně, bez kdovíjakých kuchařových hokus pokusů. Můžete sáhnout po Cafe menu – malá pestrá jídla, nebo denní nabídce, kde jsou k výběru dva hlavní chody s polévkou. Ale mohu-li radit, vybírejte v meníčku à la carte. Nebojte se, není to roman o stovce stránek, ta doba je pryč. Alespoň ve Story a restauracích téže třídy. Několik předkrmů, na které se srdce směje, půl tuctu „hlaváků“, kdy už jen při čtení začne zuřivě fungovat Pavlovův reflex. Ale dost už povídání, pojďme do akce.

Čekáte-li obsluhu honosnou jako – abych nešel moc daleko – třeba v La Degustation, tak zapomeňte. Story je rodinná restaurace, jeden kuchař, dvě dívky na place. Také se tu jako v rodinné restauraci všechno děje. Ovšem vůbec to není špatně. Veškerá drobná zakopnutí ve stolničení – není jich tolik, aby to bylo na pováženou – jsou více než nahrazena veskrze milým přístupem s odzbrojující srdečností. A právě toto je důležitou municí rodinného podniku. Jen považte, Michal Černý v kuchyni dělá doslova všechno. Jídlo připraví, často i s příslušným komentářem přinese, stáhne debaras. Přiskočí i k myčce, kterou naplní a po umytí vyloží. Kde bere čas na všechno, co patří do popisu práce šéfa kuchyně i restaurantu, to fakt netuším. Slečna Zuzana na place nejenže obstarává onu sametovou náladu, která tu vládne. Je především cukrářkou. Jakmile okusíte něco z jejích výtvorů, propadnete kouzlu dezertů, i kdybyste je doposud míjeli. Dezerty ale přicházejí až jako poslední opona za celou večeří, ještě na ně tedy dojde.

Story

Jste právě na začátku, probíráte se lístkem, pokradmu obhlížíte ty, kteří už mají první dějství za sebou a neskrývají potěšení, jež jim Černého entrée připravilo. Pánové rozepínají límečky, dámy opouštějí upjatý posez na třetině sedáku a zapomínají na vznosné držení těla. Vzduchem létají stále veselejší rozhovory, dochází i na drobné spory. Všechno se však točí okolo jídla, jak jinak. Kdykoliv se v místnosti objeví kuchař nebo některá z dívek s náručí plnou talířů, všechno ztichne. Každý se těší z toho, že expedovaná krmě je právě ta jeho. Povzdechy těch, na které se ještě nedostalo, by rozplakaly kámen.

Přečtěte si celý článek
v CULINARY Art of Living 11

PRODEJNÍ MÍSTAPŘEDPLATNÉ